Napsali o nás

Shoptet

Prodejem látek s příběhem šetříme životní prostředí

Lenka Vacková díky svému projektu Textile Mountain zachraňuje kvalitní textilní metráž, která by jinak skončila na recyklaci nebo ještě hůř na skládce či ve spalovně. A tak se nevyužité látky ze zrušené výroby nebo třeba z exkluzivních návrhářských studií dostanou k tvůrcům, kteří jim vdechnou nový život. Přečtěte si náš rozhovor.


Více

O kousek blíž

Přestalo mi dávat smysl vyrábět

Hodinové podcastové povídání se zakladatelkou Textile mountain o životě. Zastavte se na chvíli spolu s ní a s tvůrkyní podcastů O kousek blíž Kristýnou Klímovou.


<Více

Papelote

Občas přemýšlím, jestli si na něco nehraju. Můj kluk mi jednou řekl, že si hraju na obchod :)

Papíroví lidé je internetový rozhovor s inspirativními lidmi, které si k sobě zve české krásné papírníctví Papelote. Lenka měla tu čest se stát jedním z virtuálních hostů a vy se můžete proklikem podívat na výsledek rozhodoru spolu s autentickými fotografiemi, které u nás v Truhlářské ulici Papelote spolu s Adélou Waldhauserovou pořídilo.


Více

Český rozhlas Vltava

Šití a pletení je teď jednou z cest, jak upustit ventilek, říká designérka Lenka Vacková. Její Textile Mountain zaplnil díru na trhu

Zakladatelka Textile Mountain Lenka jako host Vizitky Českého rozhlasu odpovídá na otázky Aleny Rokosové.


Více

Český rozhlas Brno

Apetýt střídmosti a módy

Střípky rozhovoru o tom, jak se ekologicky chovat v módě - Český rozhlas Brno.


Více

Forbes

Látky od Rochové či Vibskova dostávají novou šanci na Letné

Na celém světě jich leží tuny. Zapomenuté ve skladech, vršící se na skládkách… Role nevyužitých textilií (neboli dead stock) většinou končí rozdrcené na kousky ve spalovnách. Mladá česká návrhářka Lenka Vacková teď přišla na to, jak jim dát nový život.


Více

Radio wave

Místo šatů řeší systém: projekt Textile Mountain zužitkuje deadstock z textilního průmyslu

Deadstock neboli mrtvý inventář je odpad z průmyslové výroby. O tom, že by se dal mrtvý textil zužitkovat i jinak než rozemletím nebo spálením jako odpad, je přesvědčená designérka Lenka Vacková. Její nový projekt Textile Mountain navazuje na zkušenosti posbírané v návrhářských ateliérech, textilkách i v továrně na recyklaci textilu.


Více

Czech Design

Na Letné vznikl Textile Mountain. Koncept, který nemá obdoby v Česku ani v zahraničí

Ve čtvrtek 21. března se slavnostně otevřely brány obchodu na Letné pod českým překladem zvaným jako „kopa hadrů”. Jedná se o první ekologickou galanterii a textilní metráž v Česku, která je unikem i za hranicemi. Za konceptem stojí módní designérka Lenka Vacková, která ho vytvořila ve spolupráci se studiem LUV-1 a návrhářkou Miou Jadrnou.


Více

Praha 7

Látky jsou poklad

Loni na jaře otevřela oděvní návrhářka Lenka Vacková v Čechově ulici obchod s názvem Textile Mountain, kde prodává textilní přebytky z továren a od designérů, jež by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně. Letos v březnu jako jedna z prvních začala na Sedmičce s výdejem látek zdarma na šití roušek.


Více

DM Active Beauty Měsíce

“Chceme zabránit vytváření textilního odpadu všude, kde jen to jde”

Designérka Lenka Vacková založila ekologický obchod, který zachraňuje nevyužité zásoby zásoby textilií a galanterie, Textile mountain však nabízí také kreativní kurzy nebo opravy oděvů.


Více

Lidovky.cz

Myslete na planetu. České ženy, které bojují za udržitelnější životní styl

Trend, který předčí v nadcházejících sezónách nejvýraznější kolekce z pařížských mol i nejprogresivnější střihy, barvy a vzory napříč celým módním průmyslem? Udržitelnost! Pro číslo věnované módě jsme pro vás vybrali čtyři dámy, které reprezentují hlas budoucí generace v boji za udržitelnější životní styl i oblékání. Inspirujte se příběhy a tipy, jak můžete k záchraně planety přispět i vy.


Více

Mistní kultura

Království deadstocku Lenky Vackové funguje na Letné už rok

Lenka Vacková je absolventka UMPRUM, v ateliéru Designu oděvu a obuvi pod vedením Liběny Rochové, a zakladatelka módní značky udržitelné módy L&V. Za spolupráci s českou firmou Klatex, zaměřenou na recyklaci textilního odpadu, získala za rok 2017 cenu Czech Grand Design pro módního designéra roku. Návrhářka kritizující rychloobrátkovost módy a konzumní způsob života razí názor, že je textilní odpad a tzv. deadstock (nevyužité skladové zásoby materiálů) třeba znovu vracet do oběhu, k oděvnímu využití. „Textilu a oblečení je tak strašně moc,“ říká, „že je třeba hledat nové, i třeba alternativní formy upcyklace.“ Začala tedy u sebe a vymyslela projekt Textile Mountain (Hora hadrů), který je v dnešní době více než aktuální.


Více

Dolcevita

Textile mountain na Praze 7

Na Letné otevřela módní návrhářka Lenka Vacková prodejnu nevyužitých textilií a galanterie. Vyřazená metráž sem putuje z českých textilních továren, bývalých galanterií nebo ji darují módní návrháři. Na regálech tak vedle sebe najdete deadstocky obřích textilek i materiály od Liběny Rochové, Henrika Vibskova nebo Ivy Burkertové z Odivi. Kromě nákupu látek můžete využít také služby úpravy a opravy oděvů nebo výroby ekologického reklamního textilu. Na nich Lenka pracuje společně s Anežkou Svobodovou, absolventkou textilní tvorby na UMPRUM. textilemountain.com


Více

Respekt

Návrat ke strojům. Kdysi byly kurzy šití nutností, dnes učí znovu si vážit věcí

Při vstupu do pražské Textile Mountain člověk chvíli váhá, zda se omylem neocitl v luxusní prodejně sladkostí. Při bližším pohledu však zjistí, že na stolech potažených bílými ubrusy se vrší jablonecké korálky různých barev a tvarů, skoro půl tuny ozdob z archivu módního návrháře Josefa Ťapťucha. Kdysi tu býval nevyklizený sklep plný sutin, dnes je to světlá místnost s cihlovými zdmi, která je kromě korálků plná rolí a stojanů s látkami: slouží jako „udržitelná“ galanterie a také prostor pro veřejné kurzy šití. Společně je tu pořádají majitelka Lenka Vacková a módní designérka Barbora Procházková, která také účastníky procesem výroby vlastního kusu oblečení provází.


Více

Designmag

Rozhovor s Lenkou Vackovou o jejím projektu Textil Mountain a opravách oděvů

Na konci března otevřela Lenka Vacková v Čechově ulici na Letné svůj nový obchod s deadstockovými látkami Textil Mountain. My jsme se za ní vypravili, aby nám o svém novém projektu, kterému momentálně vrcholí sbírka na Hithitu řekla pár slov.


Více
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz